BURSA ESTETİK VE PLASTİK CERRAHİ UZMANI

Logo

Location İLETİŞİM

Odunluk Mh. Okul Sk. No:26 Ofis: 8 Nilüfer / BURSA

phone 0224 452 44 22

Sorularınız için iletişime geçiniz.

DUDAK VE DAMAK YARIKLARI

Estetik, Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

DUDAK VE DAMAK YARIKLARI

Çocuğunuz yarık damak yada yarık dudak patolojisiyle dünyaya gelmiş ise, doktorunuz, tedavi için cerrahi onarımı önerecektir. Dudak ve damak yarığı ile dünyaya gelen çocukların tedavisinde önemli ilerlemeler elde edilmiş olup, çoğunuzun normal, sağlıklı ve mutlu bir yaşam geçirmesi için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Doktorunuz hastanızın cerrahi operasyonuyla ilgili temel bilgiler size verecektir. Doktorunuza cerrahi girişim ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu sormaktan çekinmeyiniz.Dudak ve damak yarığı ile doğan çocuklar, eşlik eden çeşitli problemler nedeniyle değişik uzmanlık dallarından alınacak yardıma ihtiyaç duyarlar.Bu nedenle, ailelerin takım desteği alabileceği merkezlere başvurmaları önemlidir.Cerrahi girişim, dudak ve damak yarığı onarımında deneyimli bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilirse iyi bir sonuca ulaşmak mümkündür. Ancak her operasyonda olduğu gibi karşılaşılabilecek çeşitli riskler ve komplikasyonlar da mevcuttur. Dudak yarığı onarımı sonrasında en sık görülen problem, dudağın her iki yanındaki simetrinin sağlanamamasıdır. Dudak onarımındaki temel amaç yarığın tek bir operasyonda kapatılmasıdır ancak zaman zaman ikinci bir işlem gerekli olabilmektedir. Damak yarığı onarımındaki temel amaç ise damaktaki açıklığın kapatılarak çocuğun beslenmesini ve düzgün konuşmasını sağlamaktır.

DUDAK YARIĞI ONARIMI

Ameliyat genellikle çocuk 6 - 10 haftalık iken gerçekleştirilmektedir. Dudak yarığını onarmak için, yarığın iki yanına yapılacak kesiyi takiben kaslar,ağız mukozası ve cilt onarımı yapılacaktır. Bu şekilde kas fonksiyon kazanacak ve normal dudak şekli oluşturulacaktır.Ameliyattan sonra çocuğun ameliyat edilen dudağına dokunmaması için , bir süreliğine dirseklerin bükülmesini önleyen bandajları kullanmak gerekmektedir. Ameliyat sonrası süreçte hasta yakınlarına ,doktor tarafından çocuğun beslenmesi ile ilgili bilgi verilecektir.

DAMAK YARIĞI ONARIMI

Damak yarığı onarımı cerrahın, anestezistin ve hastanın durumuna göre 3 ? 12 aylar arasında yapılabilmektedir. Damak yarığı onarımında, yarığın iki kenarında yapılan kesilerle, kenardaki dokular orta hatta doğru yaklaştırılmakta ve damak bütünlüğü sağlanmaktadır. Bu onarım sırasında yumuşak damak kasları da onarılmakta, bu şekilde çocuğun doğru konuşması ve beslenmesi için gerekli zemin de sağlanmaktadır.Operasyondan sonra ilk birkaç günde ,çocuk ağızdan beslenmeye başlanmasına rağmen normal miktarlarda beslenemeyeceği için damar yoluyla sıvı verilerek gerekli destek sağlanmaktadır. İlk günlerde çocuğun ellerini ağzına götürmesini önlemek için dirseklerin bükülmesini önleyen bandajlar gerekli olmaktadır.